Du er her

Print Friendly, PDF & Email

Indstillede dommere til Nationaludstillingen i Herning 2020

 

Danske Tumlinger:

Verner Larsen, Fasanvej 16, 5863 Ferritslev verner.larsen@post.tele.dk
Anders Christiansen,
Hans Ove Christiansen,
Flemming Madsen,

Kæmpeduer:

Peter Elgert, Dorfstrasser 37, 24211 Lehmkuhlen, DE, 0049434283976
Henrik P. Madsen, Tønder Landevej 37, 6240 Løgumkloster, 20958132, hpma@live.dk

Alle Andre Racer:

Frank Kristensen, Hadstenvej 37, 8370 Hadsten, 26355198. frank@vesterskovkristensen.dk
Anders Kortegård, Hestbækvej, 9640 Farsø. anderskortegaard@hoymail.com
Ole Vesterskov, Vejlegade 29, 9900 Frederikshavn, 98426051. rovfrhavn@dlgmail.dk

Skønhedsbrevduer:

Han Voermann, Sandersstraat 5, 3784WR Terschuur, Holland, hanvoerman01@gmail.com

Strassere:

Hartvig B. Nielsen, Musvågevej 3, 7620 Lemvig, hartvigbn@gmail.com
Niels Nielsen-Man, familienma@live.dk
Svend Erik Schroll, sveschroll@hotmail.com

Luchsduer:

Per Damgaard, Møllevej 18, 8783 Hornsyld, 23718307 pd-ddda@mail.tele.dk
Jørgen Iversen, Rosengårdsvej 11, 8740 Brædstrup, j-l-iversen@privat.dk

Coburger Lærker:

Oluf Lehmann, Berlin

Vorteduer:

Han Voerman, Sandersstraat 5, 3784WR Terschuur, Holland, hanvoerman01@gmail.com

Kingduer:

Niels Nielsen-Man, Farsø

Hønseduer:

Kay Von Dohlen, Norderring 27, 25836 Garding, 0162/2418625
Benjamin Trottner, Bauhof 3, 19246 Zarrentin, 0174/1932825
Edwin Houpst
Per E. Pedersen,

Modena:

Manfred Wiesner, Sonnenweg 8, 31555Suthfeld-Riehe
Fritz Bôhning, Klappenburg 6, 31655 Bramstedt, 05721/8202122, fritzboehning@outlook.de
Edwin Houpst, ehoupst@yahoo.dk

Kropperter:

Hermann Sderra, Im Dorfe 15, 23701 Susel-Bockholdt, herman-sderra@t-online.de
J. O. Hansen, Brændekilde Bygade 3, 5250 Odense SV, jensovenicolai@hansen@gmail.com

Pustere:

Dorde Storm Pedersen, Rybergsvej 53, 5631 Ebberup, 64741324 dordeib53@gmail.com
Per Lykke, Rytterparken 17, 8543 Hornslet, 22956450 perlykke@outlook.dk

Farveduer:

Michael Glud Jensen, Egedal 7, Finderup 8800 Viborg, 20686410, michael-g-jensen@godmail.dk 
Leo Kunath, Tyskland
Stephan Haftendorn, Prettiner Str. 4, D 06922 Lebien, stephan.haftendorn@t-online.de
Per E. Pedersen, Eventyrbakken 2, 9240 Nibe, hanneolesen-pedersen@hotmail.dk
Peter Laustsen,
Dan Højmark, Bjørslevvej 19, 6920 Videbæk, 22258242, danhojmark@yahoo.dk
Simon Christensen, Ved Brønden 7 3700 Rønne, simonchristensen@ymail.com  

Trommeduer:

Leo Kunath, Tyskland

Strukturduer:

Leif Jensen, Kertemindevej 69, 5800 Nyborg, gross.herford@ofir.dk
Søren Poulsen, slyngbak@yhoo.dk
Henrik Darling. Larsen, Frederiksbergvej 48, 2. sal, 4180 Sorø, henrikdarling@hotmail.dk

Mæfikker:

Stephan Haftendorn, Prettiner Str. 4, D 06922 Lebien stephan.haftendorn@t-online.de
Martin Linde, Rosenstrasse 33, D 38685 Langelsheim drmlinde@gmail.com

Udenlandske Tumlinger:

Torsten Nagel, Tyskland
Frank Hulgaard Kristensen, Hadstenvej 37, 8370 Hadsten, 26355198, frank@vesterskovkristensen.dk
Rasmus Dalsgaard Nielsen, Ålevej 25, 7830 Vinderup, 40181656, rasmus@staldvinderup.dk

 

 

Indsætter til Nationaludstillingen i Herning 2020.

 

Danske Tumlinger:

Leif Jensen,
Bent Rasmussen, Engdalen 17, 8500 Grenå
Henrik Johnsen,
Helmuth Hald, Bertram Knudsensvej 160, 6000 Kolding
Jens Erik Rasmussen, Herluf Trollessvej 24, 4700 Næstved

Kæmpeduer:

Jens Jocumsen
Bernt Svenningsen
Peder P. Herping

Alle andre Racer:

Flemming Christensen, Fredericia, 2743 7063
Jørgen Søgård, Horsens 8755 4146
Bjarne Thomsen, Ravnebjerget 17, Søvind, 8700 Horsens, ingermargrethe1962@gmail.com

Skønhedsbrevduer:

Carsten Jensen

Strassere:

Henning Jensen, Bredgade 29, 7250 Hejnsvig, henning-hejnsvig@outlook.dk
Hans Larsen, Mosevej 13, Skovby, 5400 Bogense, hl.el5400@gmail.com

Luchsduer:

Peter Meier, Overhaven 6, 6430 Nordborg, 20275455, peter.meier@hotmail.com
Børge Meier, Maihaven 3, 6430 Nordborg, 26274701, borgemeier@gmail.com

Coburger Lærker:

Johan Brøndum, Kaprifolievej 5,9380 Vestbjerg, johan.broendum@post.tele.dk
Erling Bay Pedersen, Hermodsvej 3, 8900 Randers, emmibay@gmail.com

Vorteduer:

Mogens Andreasen, Aggersundvej 42, 9600 Års, 22533530, bm-andreasen@hotmail.com

Kingduer:

Arne Vesterager, Annemariesvej 5, 7400 Herning, 41600974

Hønseduer:

Claus Poulsen, Ibsensvej 17, Thyregod, jabadu@mvb.net
Kirsten Poulsen, Ibsensvej 17, Thyregod, jabadu@mvb.net

Modena:

Kent Magaard Jensen, Frellesigvej 1, 5953 Tranekjær
Lone Magaard Jensen, Frellesvigvej 1, 5953 Tranekær. slmagaard@live.dk
René Pedersen, Bornholm

Kropperter:

Benny Juel Kortum, Oensvej, 8700 Horsens, kortumkirsten@gmail.com
Henrik Madsen, Tønder Lndevej 37, 6240 Løgumkloster, hpma@live.dk

Pustere:

Finn Østergaard, Strandvejen 5, 7451 Sunds, 97141095 finnogbodil@mail.dk

Farveduer:

Andreas Mæng Meldgaard, Egelundparken 10, 8830 Tjele, 30618374
N.P. Aggerholm, Lundkjærvej 8, 7900 Nykøbing M. 60241680
Uffe Vandet, Hovsørvej 7, Hov, 7700 Thisted 21645366
Søren Pedersen, Toftevænget 6, 8830 Tjele, 22960809

Trommeduer:

Erik Grove, Bøgebakken 10, Lillering, 8462 Harlev J, e.grove@mail.dk

 

Strukturduer:

Carsten Sørensen, Øsdalsvej 17, Tolstrup, 7000 Fredericia, osdal17@gmail.dk
Jens Ove Sørensen, Refshøjvej 26, Stenderup, 7200 Grindsted
Jane Mårup Rasmussen, Kertemindevej 69, 5800 Nyborg, janemaarup@mail.dk

Mæfikker:

Poul Erik Helweg, Aastrupparken 15, 8500 Grenå
Bent Madsen, Hadsten
Hans Ove Christiansen, Drejøvej 52, 4700 Næstved

Udenlandske Tumlinger:

Henrik Darling
Peter Andreasen
Mette Voigt